VAN VALİLİĞİ’NDEN KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞUYLA İLGİLİ DUYURU
 
 
Van Valiliği, araçlarda kış lastiği takma zorunluluğuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 27/11/2012 tarih ve 2012/KDGM-07/DENETİM sayılı genelgesi ve Valiliğimizin 11/10/2015 tarih ve 2015/438 sayılı oluru ile 01.12.2015 tarihi itibari ile “Kış Lastiği Takma Zorunluluğu” getirilmiştir. Gerek şehirlerarası, gerekse ilimiz sınırları içerisinde, merkez ve civar mahallelerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araçlara (Kamyon, Çekici, Tanker ve Otobüs türü araçların tahrikli dingilleri ile kamyonet minibüs ve –A- türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri) bu uygulama gereği “kış lastiği”takılması zorunludur.
 
“Kış lastiği” takmadan yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücüleri; “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğin” 6. Maddesinin 1.Fıkrasının (j) bendi gereği teknik şartlara uygun hale getirilinceye kadar “seyahatten men ve 571 TL para cezası” (01.01.2016 tarihi itibari ile 602 TL) ile cezalandırılacaktır. Ayrıca otogara giriş ve çıkış yapacak şehirlerarası otobüslerin de kış lastiği takılı olmadan trafiğe çıkışlarına izin verilmeyecektir. 
 
Halkımızın ve yük-yolcu taşımacılığı yapan esnafımızın mağdur olmaması için yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Kamuoyuna önemle duyurulur."